Već dugi niz godina pomažemo lokalnim maslinarima. Bilo da se bavite maslinarstvom iz hobija ili ste proizvođač, stojimo Vam na raspolaganju. Kod nas možete dobiti savjet kako pripremiti tlo za sadnju masline, kako i kada koristiti pojedino sredstvo, te pronaći alate (tresače, mreže, kašete za berbu) koji će olakšati rad u masliniku.

Rješenja

  • Ispravna sadnja
  • Prihrana i zaštita
  • Uredna rezidba
  • Stručni savjeti

Izazovi

Svaki maslinik ima pojedinu mikrolokaciju i sorte koje čine svaki maslinik različitim. Zbog toga, svaki maslinar ima brojne izazove s kojima se susreće: bolesti poput paunovog oka i čađavice, štete prouzročene napadima maslinove muhe ili svrdlaša samo su neki od izazova u masliniku.

Kako pomažemo maslinarima?

Kolegama maslinarima pomažemo u izboru najboljeg sredstva i alata za njihovu situaciju u masliniku. Bilo da se radi o tekućem ili krutom gnojivu, prahu za izradu škropiva za folijarnu prihranu ili zaštitu, izboru sadnice za pojedinu mikrolokacije, ili o izboru električnih škara ili tresača, možete nam se obratiti s povjerenjem.

U pravilu se biraju domaće sorte koje su prilagođene na lokalne uvjete, u kombinaciji s udomaćenim oprašivaćima poput talijanskog leccina. Najbolje je imati više lokalnih sorti: na taj način dobivamo kompleksnije i bolje ulje, a maslinik je više raznolik i manje podložan bolestima i napadima.

Rezidba u masliniku se preporuča na godišnjoj bazi. Neki od razloga su: a) skidanjem grana dobivamo prozračne i osunčane krošnje, koje su manje sklone bolestima, b) oblikujemo maslinu kako bi bila lakša za brati, c) kontroliramo alternativnu rodnost masline

Korištenjem ručnih električnih tresača izaziva se minimalna šteta za drvo masline, usporediva onoj prilikom berbe pomoću grabljica.

Trebate pomoć?

Niste sigurni što treba napraviti u Vašem masliniku? Nazovite ili pošaljite mail, a mi ćemo preporučiti najbolje rješenje za problem.

+385 23 393 824

venci@zd.t-com.hr

Nazovite